Kenya’s mini/mellem Doodledoodle hvalpe, født den 6.12.2024

Vores mellem Goldendoodle F1B Kenya har fået hvalpe med vores mini/mellem Cavapoo F2 Game.

Der er 4 hanner og 6 tæver

DER ER 3 HVALPE HVALP TIL SALG (Orange, Lilla, Sort)…. BESTIL HER 

Hvalpene vil som voksen blive ca 10-16 kg og ca 40-48 cm i ryghøjde.

Disse hvalpe vil blive lys/gylden og de får klippepels.

Vi fordeler hvalpene når de er ca 7 uger, når vi kender deres personlighed. Vi fordeler som altid efter personlighed og ikke efter køn eller udseende.

Udlevering/undervisning

Vi afholder undervisningsdag for dette kuld Lørdag den 22.2.2025. Undervisningsdagen er altid fra 10.00 til ca 19.00. Derefter kan man shoppe alt i butikken med hjælp fra os og så køre i hjem med hvalpen. Ønsker i at afhente hvalpen uden undervisning og fremtidig kontakt, så kan i afhente hvalpe fra den 31.1.2025.

KLIK HER FOR AT FÅ VIGTIGE INFO

Foder
Vi fodre disse hvalpe med barf og håber deres nye familier ønsker at forsætte med at fodre dem med barf, da det er det er det mest optimale fodre for vores hvalpe. Man kan købe barf i vores fysiske butik og det kan også sendes til jeres adresse. Se vores webshop her

Pris
Prisen på alle hvalpene, uanset køn, er kr. 18.000,- incl depositum og moms.
Med i prisen er en skøn hvalp, chip, sundhedsbog, puppy vaccine og 7 timers undervisning og livlang rådgivning hvis i ønsker det.

RESERVERET :

Fam. Magnussen RØD “Ebba”
Fam. Christensen LYSEGRØN “Makker”
Fam. Martens LYSERØD “Kiwi”
Fam. Simonsen (uden) BRUN “Holli”
Fam. Glerup LYSEGRØN (uden)
Fam. Albæk BLÅ (uden)

Fam.  Hougaard/Bjørnskov GUL (

4 hvalpe til salg


Så har vi fået testet hvalpene og i kan se deres tal og deres mental beskrivelse ved deres billeder fra den 22.1.2025….længere nede på denne side….
De har faktisk ret ens tal, men der er stadig forskel på deres psyke, så lad os tale sammen om hvem er mest optimal til netop jeres familie.
De er ALLE kærlig imødekommende og elsker at lege og hygge med familien og de er super gode til at lave ingenting efter aktiviteter.

Den 6.2.2025

Den 4.2.2025

klik på linket og se en lille video fra gåturen

https://youtube.com/shorts/XjKhUWFird0?si=Y63uhcjvfKG-4aIB

Den 2.2.2025

List billeder af BLÅ, SORT og LILLA

Først var Gul, Orange og Lyseblå inde i undervisningslokalet.

Så er der 4 videoer med BLÅ, SORT og LILLA

Den 31.1.2025

En sidste ligge video med Lysegrøn 2,8 kg, Lyserød 2,7 kg og Rød 2,6 kg… de flytter i morgen.

Den 22.1.2025

Sort dreng. (TIL SALG)
Mellem type, bedst til voksen familie pga hans lidt laver behov for aktivitet end børne familier har brug for. Men se videoer, for han er dejlig kærlig opsøgende, en hyggefrands og tilpas legesyg og tilpas modig. Tror han bliver ca 48 cm og 18 kg.
K: 3, M: 4-5, S/B: 4

Sort
Sort

Lilla pige. (TIL SALG)
En ok selvstændig pige og med et ok gå på mod, så hun tør mere end gennemsnit i dette kuld, dog uden at hun er dumdristig eller over modig. Hun er alm kærlig og vil også hygge, dog uden at være meget påtrængende og så er hun dejlig legesyg, lidt over gennemsnit, men også rolig og harmonisk mellem aktivitet. Tænker hun bliver ca 45 cm cm og 13-15 kg.
K: 4, M: 3, S/B: 4

Lilla
Lilla

Orange pige. (TIL SALG)
Mellem pige, med dejlig lyst til leg og fjolleri. Til tider er hun liiidt blød/konfliktsky i nye situationer og omgivelser, så hun vil gerne have vi går med eller foran, men det vokser hun fra. Ellers en dejlig frisk legesyg og kærlig opsøgende pige…husk at se videoerne. Tænker ikke hun bliver mere end 42-44 cm og 12-14 kg.
K: 3-4, M: 3-4, S/B: 4-5

Orange
Orange

Gul pige. (Solgt)
Mellem pige, lidt selvstændig, så hun tør lidt mere end gennemsnit. Men hun der dejlig kærlig og dejlig legesyg. Tænker ikke hun bliver mere end 40-43 cm og 10-13 kg.
K: 3-4, M: 3-4, S/B: 4

Gul
Gul

Blå dreng. (SOLGT)
En glad, kærlig og legesyg dreng, lidt over mellem, men til tider lidt konfliktsky i nye situationer, så han går ikke først ud i nye situationer, der ønsker han familien går med..
K: 3, M: 3-4, S/B: 4-5

Blå
Blåk

Rød pige. (SOLGT)
Mellem pige, med lidt extra initiativ.
K: 3, M: 3, S/B: 3-4

Rød
Rød
Dette billede har en tom ALT-egenskab (billedbeskrivelse). Filnavnet er IMG_6236-1024x847.jpeg

Brun pige. (SOLGT)
Mellem mod mere rolig pige.
K: 3-4, M: 4, S/B: 5

Brun
Brun

Lysegrøn dreng. (SOLGT)
Lidt over mellem og gå på mod.
K: 3, M: 3, S/B: 4

Lysegrøn
Lysegrøn

Lyserød pige. (SOLGT)
Mellem pige, ikke den modigste.
K: 3, M: 3-4, S/B: 5-6

Lyserød
Lyserød


Den 18.1.2025

Så er hvalpene kommet ud i fyrrummet + gårdspladsen. Så fra i dag besøger (tis + lort) de kun udendørs. For deres inderum er midlertidigt gjort lille, ala 1 m2, for derved tvinges de til at gå ud når de skal besørge og lege mv. Årstiden var flik og holder tørvejr de næste 4 dage. Senere når de har vænnet sig til at besørge ude og langt fra hulen, kan de igen få mere indeplads.

Den 17.1.2025

Kenya’s hvalpe er nu ved at blive dejlig oplevelsessøgende og måske også naturlig grænsesøgende, men det høre jo til en naturlig udvikling. De skal finde ud af hvad man kan og skal og bør og ikke bør lave i dette liv. Så mor Kenya og vi mennesker bliver sat på prøve dagligt pt. Vi må så oppe os, for at lære de små fjollebørn at blive søde socialkompetente hunde med tiden.
Jeg valgt at optage en video fra en helt almindelig aften, hvor mor Kenya hyggede i deres rum….ja det er ikke 100% rent og nystrøget hos dem hele tiden. Nyd videoen med masser af hvalpehygge og så se 6 min inde i videoer hvordan mor Kenya sætter en tydelig grænse…der blev sagt nej og så skal de lystre ellers falder hammeren. Men se også hvordan hun nusser med fortænderne, for at trøste. Der er i øvrigt meget mere kropssprog på videoen, se efter negativ advarende kropssprog “stiv kropssprog”, “hårde blikke” mv.
Jeg tænker vi mennesker kan lære af det…vi burde også kunne sitte på gulvet uden at bliver overfaldt af hvalpen. Den skal være respektfuld og mærke efter om vi virker bløde og imødekommende, eller afvisende som Kenya.

Den 16.1.2025 (næsten 6 uger)

Prøv lige at se hvor hurtig det går nu. De er virkelig kommet gang i hvalpene. Nu vil og kan de alt, tror de. De bliver frække og modige og holder sig vågen ca 3-4 timer i døgnet pt.

Den 12.1.2025

I dag kom hvalpene udendørs for første gang. Såååå spændende, men også vild koldt, ala 0 grader. Så det blev til under 10 min.


Øm må’ mmmm. 😋øm mm

Den 10.1.2025

I dag prøvede vi at lave en Søgeleg, hvor hvalpene skulle finde små bløde godbidder … ja de er pt ret synlige hihi

Vi brugte disse godbidder

Den 9.1.2025

Den 8.1.2025

I dag fik hvalpene klippet pote-hår og negle mv. Det er vigtig at fjerne den pels der gror under poterne, da det ellers er super glat for hundene at gå på vores glatte gulve så som trægulve og fliser. Hvis hunden færdes på de glatte gulve med “uld-sokker”, så fejl-spænder i hele kroppen og det giver med tiden div led/sene/muskel problemer. Så derfor bør man fjerne pelsen som på billedet ca hver 2-4 uge. Man bruger en lille potetrimmer (mini klippe maskine) Negle bør holdes korte for at hundens ikke bliver generet af at de støde på vores hårde gulve.

Vi klipper også hårene væk foran øjnene så hundes syn ikke bliver generet og i nummeren for at hømhøm kan komme ud. Dette gør vi hver 14 dag.

Den 7.1.2025

Den 3.1.2025 (28 dage gamle)

Den 31.12.2024

Godt nytår til jer alle fra Kenya og hvalpene

Den 26.12.2024 (20 dage)

Den 16.12.2024 (10 dage)

Ny klippet pels på 1,5 cm og poterne er klippet helt kort, så hun ikke slæber for meget skidt med ind.

Kenya siger…nej tak til at komme ud i regnvejret, .. men aftensmad ville være rart … be om ❤️

Be om mad …..se lige det udtryk og de lange øre…

Den 6.12.2024
Tillykke til Kenya og Game med deres 10 flotte hvalpe


Forældrene:

Kenya er en mellem Goldendoodle F1B på ca 16 kg og 50 cm i ryghøjde.
Kenya er datter af store Goldendoodle F1 og mellem Puddel Simba.

Far Game er en Cavapoo F2 og er søn af Cavapoo F1 Sheena og Cavapoo F1 Soul. (Vores Cavapoo F1 er en blanding mellem en Cavalier king charles spaniel og en toy puddel).
Han vejer ca 9 kg og er ca 37 cm i ryghøjde

Søskende fra sidste års kuld: