Amy’s mini-mini/mellem Doodledoodle, født den 24.5.2024

Vores mini/mellem Goldendoodle F1 Amy og vores mini Cavapoo F1 Game har fået 2 han hvalpe sammen.

DER ER INGEB HVALPE TIL SALG….bestil hvalpene her

Vi kalder dette kuld for “Mini-mini/mellem”, da de er lige imellem de 2 størrelser, mini og mini/mellem. Far Game er ca 8 kg og 37 cm og mor Amy er ca 12 kg og 42 cm.

Hvalpene vil som voksen blive ca 8-12 kg og ca 38-42 cm i ryghøjde.…nu når de er blevet næsten 8 uger, kan vi regne os frem til at den røde dreng bliver ca 11 kg og 41 cm og den lyse dreng bliver ca 12 kg og 42 cm.

Disse hvalpe vil blive lys/gyldne og de får klippepels.

Vi fordeler hvalpene når de er ca 7-8 uger, når vi kender deres personlighed.

Udlevering/undervisning
Amy kuld vil have næste undervisning og udlevering lørdag den 16.8.2025 kl 10.00 til c.a 19.00…incl indkøb i butik.
Fravælger i undervisning og fremtidig kontakt, kan hvalpene afhentes fra de bliver 8 uger den 19.7.2025.

KLIK HER FOR AT FÅ VIGTIGE INFO

Foder
Vi fodre disse hvalpe med barf og håber deres nye familier ønsker at forsætte med at fodre dem med barf, da det er det er det mest optimale fodre for vores hvalpe. Man kan købe barf i vores fysiske butik og det kan også sendes til jeres adresse. Se vores webshop her

Pris
Prisen på alle hvalpene, uanset køn, er kr. 18.000,- incl depositum og moms.
Med i prisen er en skøn hvalp, chip, sundhedsbog, puppy vaccine og 7 timers undervisning og livlang rådgivning hvis i ønsker det.

RESERVERET:

Fam. Hall-Andersen, Gylden dreng “Watson”

Fam. Hald, lyse dreng


Den 25.7.2025

Amy’s lyse dreng. (Solgt)
Vi starter lige med at sige at “lys dreng” ikke er hvid i pelsen, han er blot lidt lysere end den meget “gyldne dreng”.
Han er en super stabil, tilpas selvsikker og harmonisk gennemsnitlig Doodledreng. Han er almindelig modig, så han tør egentligt det meste, han virker ret upåvirket og mental stabil, dog er han ikke så overdreven modig at han har behov for at løbe langt ud og undersøge alt det nye i nye omgivelser, han er bare sådan almindelig mellem modig og nysgerrig.
Han vil som alle doodler gerne lege og være aktiv med familien, men igen bare sådan helt almindelig frisk legesyg dreng.
Han er dejlig kærlig imødekommende og vil også gerne nusses og hygge med familien, men han er ikke overdreven påtrængende, så han ligge også gerne bare og slapper af i nærheden, så en mellem kærlig hyggefrands.
Han passer altså til en mellem familie. Ikke for meget og ikke for lidt.
K: 4, M: 4, S/B: 3-4
Jeg forventer han bliver ca 10-12 kg og 40-42 cm som 2-3 årig.

Amy’s gyldne dreng. (SOLGT)

Den lille frække gyldne dreng, er lidt over gennemsnit på alle punkter. Han virker ret modig, selvsikker og ret så nysgerrig, han vil helst ikke gå glip af noget, men han er jo bare en ung fyr, så modet kan dog også svigte. Han er dejlig legesyg og frisk på div eventyr sammen med familien, en frisk lille fyr, med en tilpas go energi, til en alm frisk familie.
Han er meget kærlig imødekommende, vil så gerne have kontakt med os og vil så gerne hygge og nusse når div spændende aktiviteter er overstået, men han kan også bare ligge i nærheden og slappe af.
Den gyldne dreng er altså lidt over gennemsnit og søger derfor en frisk familie med en go energi, måske med nogle friske legesyge unger.
K: 3, M: 3-4, S/b: 3-4

Jeg forventer han bliver ca 8-10 kg og 38-40 cm som 2-3 årig.

Den 4.7.2025

Se videoer og flere billeder af Amy’s 2 drenge på Karla’s side ….

Den 25.6.2025

Fælles video med Karla hvalpe

Den 23.6.2025 (4 uger)